Hükümetin Memur ve Emeklisine Yeni Zam Teklifi Ne Kadar Oldu? 17 Ağustos 2023

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü kulağı 7. dönem toplu sözleşmelerine çevrilmiş durumda. Hükümet yani kamu işveren tarafı 17 Ağustos 2023 Perşembe günü 2. zam teklifini açıklayacak. Peki ya hükümetin yeni zam teklif oranı ne kadar oldu?

Hükümetin Memur ve Emeklisine Yeni Zam Teklifi Ne Kadar Oldu? 17 Ağustos 2023

Devlet memuru olarak 657, sözleşmeli ve kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) kurumlarında yaklaşık olarak 4 milyon görev yapıyor. Ayrıca 2.5 milyona yakın memur emeklisi 2024-2025 yıllarında alacağı zam oranlarını merak ediyor. Bu konuda 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren başta memursen olmak üzere, sendikalar ile hükümet tarafı masaya oturdu. Durum böyle olunca doğrudan 6.5 milyon kişinin gözü kulağı ağustos ayında sonuçlanacak olan toplu sözleşme görüşmelerine çevrilmiş durumda.

Hükümet tarafı ilk teklifini 14 Ağustos'ta vermişti. Buna göre işveren tarafı olan hükümet 2024 yılının ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9 zam teklif etmişti. Ayrıca 2025 yılı için 6+5 zam teklifi vermişti. Bu oranlar merkez bankasının açıkladığı yıl sonu enflasyonunun bile çok altında kaldığı için sendikalar tarafından kabul edilmemişti. Hükümetin ikinci teklifi için ise artık sona yaklaşılmış durumda.

17 Ağustos 2023'te Hükümet Ne Kadar Zam Teklif Edecek?

Hükümet, devletten maaş alan diğer bir çalışan grubu olan kamu işçilerine (taşeron) geçtiğimiz mayıs ayında ilk altı ay için %15, ikinci altı ay için ise %10 zam teklif etmiş ve kabul edilmişti. Ancak memurlara bu oranın altında zam teklifi verilmesi hoş karşılanmamıştı. 17 Ağustos 2023'te (bugün) hükümet memurlara ikinci zam teklifini yapacak. Buna göre ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 7.5 zam teklifi yapılacağı söylentiler arasında. Ancak sendikaların kamu işçisi teklifinin altında kalması sebebiyle teklifi kabul etmeyeceği söyleniyor. Zaten verilen oranlara baktığımız zaman teklif edilen zam oranının enflasyon altında memur ve emeklisini ezdiği görülüyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinde daha önce açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "memurlarımız için elimizden gelen en iyi artışı yapacağız. Ancak önümüzde 104 milyar dolarlık depremin getirdiği maliyet var. Bunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor." Demişti. Öte yandan memur tarafı ise depremin yükünün sadece memurlara değil, tüm ülke vatandaşlarına yüklenmesi daha iyi bir seçenek olacak demişti.

Sonuç olarak bugün verilecek zam oranları da memur tarafının beklediğinin altında olursa ve mutabakat sağlanamazsa "Kamu Görevlileri Hakem Kurulu" son kararı açıklayacak. Böylelikle memur ve memur emeklilerinin alacağı 2 yıllık zam oranı belli olmuş olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.