Emekliye Ekimde Ne Kadar Ek Zam Verilecek

SGK, Bağkur ve Memur emeklisinin beklediği müjde dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından verildi. Tüm emeklilere Ekim ayında zam verilecek.

Emekliye Ekimde Ne Kadar Ek Zam Verilecek

Seçim öncesi başta kamu işçileri (taşeron) ve memurlara neredeyse yüzde yüz oranında zam yapılmıştı. Emekliler de kendilerine aynı miktarda zam geleceğini düşünürken, sadece yüzde 25 oranında kalmıştı. Bu durum yaklaşık 15 milyon emekli tarafından büyük hayal kırıklığı ve tepki gelmişti.

Başta sosyal medya olmak üzere günlerce gündemden düşmeyen bu durumdan sonra emekliler için beklenen haber Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Işıkhan'dan geldi.

Emekliye 2023 Ekimde Ne Kadar Zam Yapılacak?

Emekliler için yapılacak zam oranı sır gibi saklanıyor. Ancak bakan Işıkhan bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Meclis tatil sonrası 1 Ekim'de toplanıyor. Yeni meclisin ilk gündemlerinden bir tanesi emeklilere zam olacak. Emeklilerimizin mağduriyetinin başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hepimiz farkındayız. Meclisin önce SGK, Bağkur ve memur emeklilerinin zam beklentisini çözmek üzere toplanacak" dedi.

Türkiye'de 8 milyon 615 bin ssk emeklisi, 2 milyon 700 bin esnaf yani bağkur emeklisi ve 2 milyon 300 bin memur emeklisi bulunuyor.

Yüksek Prim Yatıran Emekliler Rahatsız

Bilindiği üzere her emeklinin maaşı, çalışırken ödediği prim gün sayısına ve prim tutarına göre belirleniyor. Ancak seçim öncesi hükümet en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya çıkartmıştı. Ancak 7500 lira ve üstü maaş alan emeklilere sadece yüzde 25 zam yapılarak aradaki fark en düşük seviyeye gelmişti. Bundan 5 yıl önce en düşük emekli maaşı ile memur emeklisi maaşı arasında 2.5 kat fark varken bu bu fark yüzde 25 seviyelerine kadar düşmüş durumda.

Ekimde Emekliye Ne Kadar Zam Yapılacak?

Kulis bilgilerine göre ekim 2023'te tüm emeklilere yüzde 20 zam yapılabileceği söyleniyor. Ancak bu durum yine rahatsızlık uyandıracağı için 7501 lira ile 10 bin lira arasında kalan emeklilere %40, 10 bin lira ile 15 bin lira arasında alanlara %35, 15 bin ile 20 bin lira arasında alanlara %30 ve 30 bin lira üzerinde maaş alanlara ise %25 zam yapılacağı yönünde. Ancak resmi ağızdan bir haber gelmedikçe kesinlikle ne kadar zam yapılacağı söyletilen ibaret kalır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekim ayında emeklilere yapılacak zamları açıklaması bekleniyor. Emekliye ek zam açıklanma tarihi ise belirli değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.