Önce birlikte çalıştılar, şimdi bir e-bisiklet patent davası içindeler

Cowboy ve eBikeLabs arasında patent anlaşmazlığı çıktı.

Önce birlikte çalıştılar, şimdi bir e-bisiklet patent davası içindeler

Elektrikli bisikletler için gömülü yazılımlar üzerinde çalışan bir Fransız girişimi olan Grenoble merkezli eBikeLabs , Cowboy'u patent ihlali ve daha genel olarak eBikeLabs'ın teknolojisini en son özelliği olan AdaptivePower'da kopyalamaktan dava ediyor . Belçikalı elektrikli bisiklet üreticisi Cowboy, tüm iddiaları yalanladı ve hatta eBikeLabs'in karalama kampanyası yürüttüğünü söyledi.

eBikeLabs 2015'ten beri var. Şirket ilk olarak iddialı bir projeyle başladı: birden fazla elektrikli bisiklet üreticisi tarafından kullanılabilecek kendi elektrikli bisiklet donanım denetleyicisini oluşturmak istedi. Girişim, onu geliştirmek için Fransız çevre ve enerji kurumundan ( ADEME ) bir kamu hibesi almış olsa da, bu ürün hiçbir zaman gerçekten başarılı olamadı. eBikeLabs, iki kavram kanıtı geliştirdi, ancak hiçbir zaman büyük ölçekli ticari anlaşmalarla sonuçlanmadı.

Daha yakın zamanlarda, eBikeLabs, e-bisiklet kontrol cihazının yazılım kısmına dönmeye ve yalnızca buna odaklanmaya karar verdi. Şirket daha sonra, ürün yazılımlarını ve yazılım yığınlarını mevcut donanıma getirmek için denetleyici üreticileriyle ortaklık kuracaktı. Şirket, bu stratejinin özellikle otomotiv endüstrisi için kontrol üniteleri üzerinde çalışan ve yeni segmentler arayan şirketler gibi e-bisiklet endüstrisine yeni gelen şirketlerde işe yarayacağını düşündü.

2021'de eBikeLabs, bir öz sermaye kitle fonlaması kampanyasında 1 milyon € topladı . Aynı yıl, Cowboy ve eBikeLabs geniş kapsamlı bir sözleşme imzaladı ve eBikeLabs'in kurucu ortağı ve CEO'su Maël Bosson, şirketin kitlesel fonlama kampanyasına katılan hissedarlarına bir e-posta gönderdi (TechCrunch tarafından görüntülendi).

Maël Bosson o sırada sözleşmeyi şöyle tanımlıyordu:

"Artık imzaya hazır olan birkaç bağlantılı sözleşme geliştirebildik:

  • Aralık 2022'ye kadar bize 930.000 € gelir getiren bir geliştirme anlaşması,
  • 50.000 bisiklet (veya en azından 2023'te piyasaya sürülecek tüm Cowboy V5 bisikletleri) için dağıtım anlaşması,
  • Aralık 2022'ye kadar geçerli eBikeLabs hisselerinin %100'üne ilişkin bir alım opsiyonu, yani Cowboy'un Wicap'ınkiler de dahil olmak üzere şirketin tüm hisselerini satın alma olasılığı ].”

Bu hareketin ardından, eBikeLabs tarafında bazı katı münhasırlık hükümleri olduğundan, eBikeLabs, Cowboy için dış kaynaklı bir araştırma ve geliştirme grubu haline geldi - bu sözleşmeyle, eBikeLabs'ın yalnızca bir müşterisi ve bir finansal ortağı vardı. Bundan kısa bir süre sonra eBikeLabs, Kovboy sözleşmesi nedeniyle satış ve pazarlama ekibini işten çıkardı.

eBikeLabs, yeni nesil Kovboy bisikletleri için denetleyici ürün yazılımı üzerinde çalışmaya başladı. Ismarlama ürün yazılımının ana avantajı, eBikeLabs'in aktarma organları için yazılım özelliklerini yayınlayabilmesidir.

Özellikle, eBikeLabs bir alan uyarlama algoritması üzerinde çalışıyordu. Bu teknoloji ile kontrolör, mevcut eğim veya rüzgar koşullarına bağlı olarak motorun güç seviyesini otomatik olarak ayarlar. Örneğin, yokuş yukarı bisiklet sürüyorsanız, sürücü daha zor hissetmemek için otomatik olarak ekstra güç kazanır.

AdaptivePower'ın dağılması ve piyasaya sürülmesi

Ardından, 2022'de bir noktada Cowboy, eBikeLabs ile sözleşmesini feshetti. İlişkinin bitmesinin birkaç nedeni olabilir. eBikeLabs, yalnızca Cowboy ile çalışmak zorundayken, diğer tarafta herhangi bir münhasırlık sözleşmesi yoktu. Kovboy, şirket içinde veya diğer tedarikçilerle başka projeler üzerinde çalışmakta özgürdü. Cowboy, eBikeLabs'in ilerlemesinden memnun değilse, eBikeLabs ile ilerlememeye karar verebilir.

Aynı zamanda, girişim fonlama ortamı 2021'den 2022'ye büyük ölçüde değişti. Avrupa'daki tüketiciler ve şehirler arasında Covid-19 sırasında daha çevre dostu mobiliteye yönelik artan ilgiden yararlanan Cowboy, 2021'in sonlarına doğru 80 milyon dolar topladı . , Index Ventures ve Tiger Global gibi yatırımcıları ile. Yine de bugüne hızlıca ilerleyin ve son aylarda bunun gibi büyük turları yükseltmek çok daha zor hale geldi.

2022'de Cowboy, 41 milyon Euro gelir elde etti ve yalnızca 2022'de satılan 20.000 bisikletle 2021'e kıyasla satışları 2,7 kat arttı. Yine de Cowboy, eBikeLabs'i satın almanın mevcut ortamda pahalı bir hareket olacağını fark etmiş olabilir.

Kovboy, bu yılın Mart ayında en son finansman turunu yükselttiğinde , çok daha zorlu koşullarda yapılıyordu. VC fonlarından 15 milyon €'dan daha az bir miktar geldi ve bu yatırımı almak için Cowboy'un değerlemesini %44 oranında düşürmesi gerekti — PitchBook, bu işlemin 200 milyon $'ın altında bir değerlemeyle yapıldığını belirtiyor ancak e-bisiklet üreticisi rakamları doğrulamadı . Bu tur , 1,5 milyon Euro'luk bir özsermaye kitle fonlaması turuyla tamamlandı .

eBikeLabs ile sözleşmeyi bitirdikten sonra elektrikli bisiklet üreticisinin iki seçeneği vardı. Hâlâ eBikeLabs ile çalışmak istiyorsa, eBikeLabs'in teknolojisini lisanslamak için eBikeLabs ile yeni bir sözleşme müzakere etmeye başlayabilir veya eBikeLabs'ın tüm çalışmalarını çöpe atabilir ve yolları ayırabilir.

Bunun yerine, Mart 2023'te Cowboy başka bir şey yaptı: AdaptivePower adlı yeni bir özellikle birlikte bir yazılım güncellemesi yayınladı. O zamanlar yazdığım gibi , AdaptivePower "mevcut eğime ve hava koşullarına bağlı olarak motorun gücünü otomatik olarak ayarlar."

Kovboy, motorun gücünü ayarlamak için + ve – düğmelerini dahil etmek yerine, elektrik motorunun güç dağıtımını dış etkenlere göre otomatik olarak artırır ve azaltır.

AdaptivePower, iki şirketin anlaşmazlığının merkezinde yer alıyor. eBikeLabs'e göre Cowboy, eBikeLabs teknolojisinin bir kısmını yeniden kullanıyor. Cowboy'a göre eBikeLabs bir karalama kampanyası yürütüyor.

eBikeLabs CEO'su Maël Bosson, geçen ay şirketin hissedarlarına gönderilen ve TechCrunch tarafından görüntülenen bir e-postada, "Patent ihlali, bilgi birikimimizin ihlali ve haksız rekabet nedeniyle Kovboy'u dava etmeye karar verdik."

Cowboy, AdaptivePower'ı piyasaya sürdüğünde, şirketin kurucu ortağı ve CTO'su Tanguy Goretti, LinkedIn'de bir mesaj yayınladı ve "Bu projenin arkasındaki ekiple çok gurur duyuyorum" dedi. Daha sonra 16 isim listeledi ve hepsi şu anda çalışıyor veya yakın zamanda Kovboy için çalıştı.

Bu nedenle şirket, eBikeLabs'ı aşağılama nedeniyle dava etmeye karar verdi. Bir Kovboy sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada, "Kovboy, eBikeLabs tarafından sızdırılan e-postalarında öne sürülen tüm iddiaları reddediyor ve resmi bir dava açılması durumunda Kovboy tarafından resmi olarak sorgulanacak" dedi.

Fikri mülkiyetin dağınık dünyası

Peki tam olarak ne oldu? Bir patent uzmanı veya fikri mülkiyet avukatı değilseniz bunu söylemek zor. Journal du Geek'e göre Cowboy, 11 Nisan 2023'te eBikeLabs'ın avukatlarına bir mektup gönderdi. Şirket, Cowboy'un teknolojisinin eBikeLabs'ten bağımsız olarak geliştirildiğini söylüyor.

eBikeLabs, Ocak 2022'de patent başvurusunda bulunurken, fikri mülkiyetten sorumlu Fransız yönetimi (INPI) tarafından henüz yayınlanmadı. Bu genellikle 18 ay sürebilir.

Ancak Cowboy, eBikeLabs'in alan uyarlama algoritması için bir patent başvurusunda bulunduğunun farkındaydı. Kovboy ekibine, bu özelliği Kovboy bisikletlerinde test etmesi için Şubat 2022'den önce erken bir şans verildi.

Şubat 2022'de eBikeLabs, şirketin Cowboy için yaptığı çalışmalarla ilgili dördüncü ilerleme raporunu paylaştı. Her iki şirkette çalışan yöneticiler, raporu tartışmak için bir Zoom toplantısı düzenledi. Bu toplantı kaydedildi ve TechCrunch toplantının içeriğini güvenilir bir kaynaktan öğrendi.

eBikeLabs'in CTO'su Colin Valière, saha uyarlama algoritması hakkında konuşurken, "Bu gerçekten de [Cowboy 5]'te beklenen ana özelliklerden biri. Zaten çalışır durumda. Tabii ki, tamamen nihai hale gelmeden önce yapılacak çok iş var ama bugün onu tekrar test ettik ve işe yarıyor.”

“Orada patentlerden bahsetmiştiniz, koruma stratejinizi biraz anlatır mısınız?” Kovboy kurucu ortağı ve donanım direktörü Karim Slaoui birkaç dakika sonra sordu.

eBikeLabs CEO'su Maël Bosson, "Evet, bu teknoloji için ilk patent başvurusunu yaptık" dedi. Daha sonra, denetleyiciden gelen veriler her zaman doğru olmadığı için güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamanın oldukça zor olduğunu söyledi. Sezgisel bir sürüş hissi elde etmenin oldukça zor olduğundan da bahsetti. "Stratejimiz [bunu] bu şekilde yapmaktı çünkü bunu yapmanın en iyi yolunun sezgisel[ly] olduğuna inanıyoruz ve bu elbette çok yüksek değere sahip."

“Patent hakkında bir sorum var. Herhangi bir ihlali tespit etmek kolay olur mu?”Laurent Etorre

Kovboy'un aktarma organları Mühendislik Proje Müdürü Laurent Etorre, ardından eBikeLabs'in patent stratejisi hakkında bir takip sorusu sordu. “Patent hakkında bir sorum var. Herhangi bir ihlali tespit etmek kolay olur mu? Çünkü patentin zorluklarından biri de ihlal olduğunu ispatlayabilmektir” dedi.

Bosson, "Eğer bir rakipseniz ve benzer bir şey yapmak istiyorsanız ve birinin bunun patentini aldığını görürseniz, yüksek bir risk alacağınız için başlamayacağınızı düşünebilirsiniz," diye yanıtladı Bosson.

Geçen hafta, eBikeLabs'in kurucu ortağı ve CEO'su Maël Bosson, bu toplantı hakkında TechCrunch'a şu açıklamayı gönderdi:

“Devam eden yasal anlaşmazlık nedeniyle Kovboy hakkında yorum yapmayacağız.

Söyleyebileceğim tek şey, bu videonun eBikeLabs'in müşterileriyle nasıl işbirliği yaptığına dair mükemmel bir örnek olduğu. Algoritmalarımızla ilgili bilgileri sunumlar ve test sürüşleri şeklinde çok açık ve şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Fikri mülkiyet stratejimiz, patent başvurularımızın varlığı ve kapsamı konusunda da tamamen şeffaf olmaktır.

Bu yaklaşım, ürün yol haritamızı müşterilerimizin beklentilerine mümkün olduğunca yakın yönetmemizi sağlar. eBikeOS'tan, icatlarımızdan ve bilgi birikimimizden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı oluyoruz. eBikeLabs'in başarısı, müşterilerinin başarısına bağlı olduğundan, bu bizim çıkarımızadır."

Sıradaki ne

Kovboy ve eBikeLabs dahil olmak üzere e-bisiklet endüstrisine yeni girenlerin tümü için baskı gerçek olduğundan, her iki şirket de bu davalarla çok şey riske atıyor.

Cowboy, eBikeLabs'ten daha büyük bir şirket olsa da, elektrikli bisiklet sektörü bu iki şirketten çok daha büyük. Avrupa Bisiklet, E-Bike, Parça ve Aksesuar Endüstrileri Konfederasyonu'na göre, 2021'de Avrupa'da 5 milyon e-bisiklet satıldı .

Şu anda e-bisiklet satan mevcut bisiklet şirketlerine (Trek, Giant, vb.) ek olarak, bu büyüyen pazarda pazar payı elde etmeye çalışan VanMoof, Moustache ve Rad Power Bikes gibi birkaç yeni katılımcı var.

Özellikle Kovboy ve VanMoof kendilerini teknoloji şirketleri olarak konumlandırdılar ve girişim sermayesi fonlarından para topladılar. VanMoof - birçok kişinin Cowboy's ile karıştırdığı şık bir tasarıma sahip bisikletler yapan Hollandalı girişim - aslında şu anda e-bisiklet alanında bugüne kadarki en büyük tek finansman turunu artırma unvanını elinde tutuyor . Bu aynı zamanda 2021'in o parlak günlerindeydi.

Kovboy, bir yandan kötü tanıtımdan kaçınmak istiyor. eBikeLabs'tan daha büyük ve daha iyi bilinen bir şirkettir. Kovboy, eBikeLabs'in Kovboy pahasına kendilerine bir isim yapmaya çalıştığını bile düşünebilir.

Öte yandan eBikeLabs, Cowboy ile münhasırlık sözleşmesi imzalayarak radikal bir karar aldı. Henüz anlamlı bir gelir elde edemedi ve hatta önümüzdeki haftalarda başka bir öz sermaye kitle fonlaması kampanyasıyla yeni fon sağlamayı planlıyor . Başlangıç ​​ayrıca Bosch ve Shimano gibi daha büyük e-bisiklet motor üreticilerinin rekabet baskısıyla karşı karşıya kalacak. eBikeLabs'in zamanı ve seçenekleri er ya da geç tükenebilir.

Bu nedenle önümüzdeki haftalarda neler olacağını görmek ilginç olacak: Vakit nakittir, bu nedenle her iki şirket de muhtemelen davayı olabildiğince çabuk çözmek isteyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Teknoloji