Toplu Sözleşme Toplantısı Saat Kaçta? 14 Ağustos 2023

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin büyük bir heyecanla beklediği toplu sözleşmede 14 Ağustos toplantısı saat kaçta ve zaman yapılacak?

Toplu Sözleşme Toplantısı Saat Kaçta? 14 Ağustos 2023

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2024-2025 yıllarında alacağı zam oranında hükümet bugün ilk teklifini yapacak. Sadece memurların değil yetim, gazi ve evde bakım aylıkları da bu yapılan toplu sözleşme ile belirleniyor.

1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerde sendikalar, işveren tarafına beklentilerini söylemişti. Bugün ise hükümet yani iş veren tarafı yapılacak olan zamda ilk teklifini sunacak.

Hükümet İlk Teklifini Yapacak

Toplu sözleşme müzakerelerinde memursen konfederasyon olarak söz hakkına sahip olan sendika. Ayrıca toplantıya 20'den fazla meslek grubu sendikaları da katılıyor. Hükümetin bugün ilk teklifini yapması ön görülüyor. Ancak kulis bilgilerine göre yapılacak teklifin memursen'in beklediğinin çok altında olduğundan teklifin kabul edilmeyeceği yönünde. Bu durumda 17 Ağustos'ta taraflar tekrardan bir araya gelecek. Daha sonra ise 22 Ağustos'ta hükümet yeni teklifini sunacak. Eğer tüm bunlara rağmen yine anlaşma sağlanamazsa 23 Ağustos'ta kamu görevlileri hakem kurulu memurların alacağı zam oranını karara bağlayacak. Görüşmelerin Ağustos ayı içerisinde bitmesi bekleniyor.

14 Ağustos 2023 Toplantısı Saat Kaçta

Bugün yapılacak toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılacak. Henüz resmi bir saat belirlenmemiş olsa da, edinilen bilgilere göre toplantının 14.30'da başlayacağı söyleniyor. Yaklaşık olarak 3 saat sürmesi beklenen müzakere sonucunda hükümet tarafı ilk teklifini sunacak. Açıklamanın ise 14 Ağustos 18.00 saati civarlarında yapılması bekleniyor.

Öte yandan Memursen bundan önceki toplu sözleşmelerde memurların hiç memnun olmadığı artışlara olur demişti. Bu konuda memurlar ve emeklilier Memursen hakkında olumsuz görüşlerde bulunmuşlardı. Bu sebeple memursen başka Ali Yalçın büyük protestolara maruz kalmıştı. Memursen'ni 2024-2025 zamlarını içeren toplu sözleşmelerde eskisi kadar iyimser olmayacağı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Diğer bir söylentiye göre hükümet tarafının bugün memur ve memur emeklilerine 2 yıl için toplamda %70 zam teklif edeceği ama sendika tarafının bunu kabul etmeyeceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.