Vakıfbank, 11,41 TL'ye Satacak

VAKBN, tarafından KAP'a yapılan varlık fonuna satış ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vakıfbank, 11,41 TL'ye Satacak

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN) tarafından KAP' a yapılan bildirimde İhraç Belgesinin Onaylanması İçin SPK’ya Başvurulması ve Belirlenen Satış Fiyatı Hakkında hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada ihraç edilecek payların satış fiyatının, 1,00 TL nominal değerli paylar için 11,41 TL olarak belirlendiği ve sermaye artırımı sonucunda çıkarılmış sermayenin 7.111.364.116,75.-TL’den 9.915.921.522,54.-TL’ye çıkacağı belirtilmiştir. Bu açıklama ile, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı nihai ihraç belgesinin alınması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapıldığı da açıklamada yer aldı.

vakbn-aciklama.jpg

VAKBN Kime Ait ?

Vakıflar Bankası T.A.O.'nun iştiraki olan Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. güçlü sermaye ve ortaklık yapısı ile sektörde yer almaktadır.

Halka arz işlemi sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Bankamızdaki payı %58,45, VakıfBank Emekli Sandığı'nın payı %16,1'e gerilemiş, halka açık bölüm ise Banka sermayesinin %25,18'ini oluşturmuştur.

VAKBN sermaye artırımını da geçtiğimiz günlerde şu açıklama ile gerçekleştirmiştir; ''11 Mayıs 2020 tarihli Banka Yönetim Kurulu Kararıyla, Banka kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, Banka’nın 2.500.000.000 TL olan ödenmiş sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, tahsisli ve nakden toplamda 7.000.000.000 TL toplam satış hasılatı elde edilecek nakit sermaye artırımı yoluyla artırılmasına ve işbu sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların tamamının, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili mevzuatı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ilgili mevzuatı ve Borsa İstanbul'un Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde, halka arz edilmeksizin tahsisli satış yöntemi ile Türkiye Varlık Fonu'na satılmasına karar verilmiştir.'' açıklamalarında bulunarak sermaye artırımına gitti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.