Girişim Sermayesi Pazarı Faaliyete Geçti

Borsa İstanbul'da aktif hale gelen ve şirketlerin büyümesine katkı olarak kurulan Girişim Sermayesi pazarı aktif hale geldi.

Girişim Sermayesi Pazarı Faaliyete Geçti

Halka arz olmamış ve halka açık olmayan şirketlerin bu proje ile gelişmesi sağlanmaktadır. Halka açık olmayan anonim şirketlerin pay satabilmesi için aktif toplamının en az 20 milyon TL, net satış hasılatının en az 10 milyon TL olması gerektiği de bildirilmektedir.

Girişim Sermayesi Pazarı Nedir ?

Sermaye Piyasası Kurulu halka arz olmamış ve açık olmayan anonim şirketlerin (AŞ) Girişim Sermayesi Pazarı'nda (GSP) işlem görmeleri için sermaye artırımı yoluyla ihraç edecekleri paylarının halka arz olmaksızın nitelikli yatırımcılara satışına ilişkin esasları belirlemiş oldu. Ardından Borsa İstanbul’da Girişim Sermayesi Pazarı oluşturuldu.

Anonim şirketleri için yapılan bu projede henüz halka arza hazır olmayan ama ileride halka arz yapmak isteyen şirketlere yönelik olan bu pazar ile şirketlerin, büyüme için ihtiyaç duydukları finansmanı, sadece sermaye artırımı mantığı ile nitelikli ve kurumsal yatırımcılara pay senedi ihraç ederek elde edebilecekleri belirtilen açıklamada denildi: “Şirket hazırlayacağı izahname SPK tarafından onaylandıktan sonra ihraç edeceği paylarını nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satacaktır. Bu paylar Girişim Sermayesi Pazarında sadece nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem görecektir.” açıklamaları belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.