Bakan Varank'tan Özel Bankalara Çağrı

Bakan Varank, Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB)'de sanayiciler ile yaptığı toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank'tan Özel Bankalara Çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, deprem bölgesinde bulunan işletmeler ve kobi'ler ile buluştuğu toplantıda özel bankalara seslendi. Deprem bölgesinde bulunan işletmeler ve yerli halk için esneklik sağlamaları gerektiği söyleyen Bakan Varank, açıklamalarına şöyle devam etti;

"Bölgede üretimde olan 34 OSB'nin 7'sinin altyapısında kısmi hasarlar oluştu. Bunların şu anda tadilatlarına başlanmış durumda. OSB ve küçük sanayi sitelerinde yıkılan, ağır ve orta hasarlı 5 bin 600'e yakın tesis var. Bunların yanında 33 bin tesiste, bazısında kısmi olmak üzere üretimlere devam ediliyor. Altyapı, bina hasarı, makine hasarı ve stok hasarına yönelik maliyetin 170 milyar liranın üzerinde olacağını öngörüyoruz."

Özel Bankalara Destek Çağrısı

Yerli halkın sanayicileri ve işletmeleri ile bir araya gelen Bakan Varank, özel bankalara da destek olmaları konusunda çağrıda bulundu. Bakan Varank açıklamalarında;

"Bu kürsü vasıtasıyla özel bankalarımıza bir çağrı yapmak istiyorum; Bankalar Birliği ile almış olduğunuz kararlara uyun. Kredi ertelemesi başta olmak üzere, buradaki esnafımıza, sanayicilerimize zorluk çıkarmayın. Çünkü, burada özellikle acil ihtiyaçların giderilmesi noktasında bankaların büyük bir etkisi var. Özel bankalarımız, Bankalar Birliğinin aldığı kararlara uysunlar ve buradaki sanayicilerimize, iş insanlarımıza yardımcı olsunlar." dedi.

deprem-konteyner-destek.jpg

Konteyner Başı 30 Bin Lira Destek Verilecek

İskenderun ilçesinde depremde zarar gören ve yıkılan ''Büyük Çarşı'' yerine tanesi 21 metrekarelik geçici iş yerlerinden oluşan bir çarşı kurulacağını bildiren Bakan Varank, "Kalkınma Ajansı'mız bu işi üstlendi. Kalkınma Ajanslarımız, bölgenin ihyası için toplamda 1 milyar liralık bir kaynağı bu bölge için harekete geçirecek. Bölgede uygun alanları sanayi alanları olarak ilan edeceğiz. Belirlenen alanlarda, kısa sürede modern iş yerleri, sanayi tesisleri yükselecek. Bu iş yerlerini, başta küçük sanayi sitesi esnafımız olmak üzere çok uygun imkanlarla tahsis etmeyi planlıyoruz. Fiziki şartları ve zemin etütlerinin uygun olması durumunda, yıkılan veya kullanılamayacak kadar hasarlı sanayi iş yerlerinin yerinde yeniden yapılması için Bakanlık olarak ciddi destekler vereceğiz. KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı'nı hemen uygulamaya başladık. İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları attık." açıklamalar da bulundu.

Bakan Varank, konteyner satın alacak KOBİ'lere, konteyner başına 30 bin lira destek sağlama kararı alındığı işaret ederek 6. bölge teşviklerinden yararlanılmasını sağlayacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.