Türkiye'den, 3 Milyar Dolarlık İhracat!

Türkiye, yurtdışına 3 milyar dolar değerinde hafif ticari araç sattı.

Türkiye'den, 3 Milyar Dolarlık İhracat!

Otomotiv endüstrisi, yılın ilk dokuz ayında 25,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu ihracatın %13,6’sı, yani 3,5 milyar doları, “motorlu eşya taşıyıcılar” kategorisinde yer aldı. Bu kategori, hafif ticari araç-kamyonet ve kamyonları içeriyor. Bu araçların ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %6,7 düştü. Bu araçlar, 87 farklı ülke ve bölgeye ihraç edildi.

En Fazla İhracat İngiltere'ye Yapıldı

Otomotiv endüstrisi, yılın ilk dokuz ayında motorlu eşya taşıyıcılar kategorisinde en çok ihracat yaptığı ülke Birleşik Krallık’tı. Bu ülkeye 2022’nin aynı döneminde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılırken, bu yıl %18 düşüşle 824 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Bu ihracat, ocak-eylül dönemindeki toplam hafif ticari araç-kamyonet ve kamyon ihracatının %23,68’ini oluşturdu. İkinci sırada Slovenya vardı. Bu ülkeye yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre %24,5 artarak 468 milyon dolara çıktı.

Üçüncü sırada Fransa, dördüncü sırada İtalya yer aldı. Fransa’ya yapılan ihracat %33,5, İtalya’ya yapılan ihracat ise %6 artış gösterdi. Fransa’ya 453 milyon dolar, İtalya’ya 447 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

hafif-ticari-arac.png

ABD Onuncu Sırada Yer Aldı

Otomotiv endüstrisi, yılın ilk dokuz ayında motorlu eşya taşıyıcılar kategorisinde Belçika’ya 289 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bu ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre %0,5 düşüş gösterdi ve beşinci sırada yer aldı.

İspanya 151 milyon dolarla altıncı, Almanya 100 milyon dolarla yedinci, Avustralya 75 milyon dolarla sekizinci, Danimarka 7 milyon dolarla dokuzuncu ve ABD 69 milyon dolarla onuncu sırada yer alan diğer ülkeler oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.