Türk Savunma Şirketi Estonya'daki İhaleyi Kazandı

Türk savunma sanayisinin önemli bir parçası olan Nurol Makina, 2 yıldır hazırlıklarını sürdürdüğü Estonya'daki ihaleyi kazandı.

Türk Savunma Şirketi Estonya'daki İhaleyi Kazandı

Türk savunma şirketi Avrupa'da ismini duyurmaya devam ediyor. Zırhlı kara aracı üreticisi olan Nurol Makina, 9 savunma şirketinin daha katıldığı Estonya'daki ihaleyi başarıyla tamamladı.

Güvenlik kolluklarının kullanımı için temin edilecek 4X4 ve 6X6 araçlara için Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) Tallinn'de imza töreni gerçekleştirdi.

Törene Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar katılım sağladı.

ECDI ile Nurol Makina arasında NMS (YÖRÜK) 4X4 zırhlı muharebe aracı tedariki için sözleşme imzalandı. Yapılan sözleşmeyi Otokar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol imzaladı.

savunma-sanayi-nms-avrupa.png

"Zırhlı Araçlarımız Dünya Çapında Kullanılıyor"

Savunma sanayii alanında Estonya ile işbirliğine girdiklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Görgün, imzalanan anlaşmalar ve sözleşmelerin önemine değindi.

Estonya’nın güvenlik ve savunma konusunda Türkiye için stratejik bir ortak olduğunu vurgulayan Görgün şöyle dedi:

"NATO müttefiki olarak sizinle birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. NATO standartlarına uygun, ekonomik, hızlı ve kaliteli çözümler sunmak için hazırız. Savunma sanayisi firmalarımız zırhlı araçlar konusunda son teknolojiye sahip ürünler geliştirmiş ve dünyanın önde gelen üreticilerinden biri haline gelmiştir. Zırhlı araçlarımız birçok ülkenin ordusunda başarılı bir şekilde görev yapmaktadır.

Bugün imzaladığımız protokol, firmalarımıza duyduğumuz güvenin bir göstergesidir ve Nurol Makina ve Otokar ile yapacağınız projelere tam destek vereceğimizi ifade etmek isterim. Zırhlı araç projelerinin yanı sıra Estonya Savunma Bakanlığına ve Estonya Savunma Kuvvetlerine diğer tüm alanlarda da aynı seviyede destek sağlayacağımızdan şüpheniz olmasın. Estonya Savunma Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda işbirliği yapabileceğimize inanıyoruz. Estonya savunma sanayisindeki kritik teknolojileri kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılamak için ortak üretim projeleri ve ortak girişimler kurabiliriz. Savunma sanayii firmalarımız, sadece kendi ülkelerimizin değil, üçüncü ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında da ortak çalışabilirler."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.