Zedur Enerji Tarafından GES Açıklaması Yapıldı

Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZEDUR) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı bildiride depolamalı güneş enerjisi santrali hakkında açıklama yaptı.

Zedur Enerji Tarafından GES Açıklaması Yapıldı

Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZEDUR), depolamalı güneş enerji santrali çalışması hakkındaki gelişmeleri KAP'a bildirdi.

ZEDUR'un yapmış olduğu açıklamada Konya ilinin Yunak ilçesinde 22MWm/15MWe kurulu güce ve 15 MWh depolama kapasitesi olan Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali kurulma aşamasında önlisans verildiğini belirtti.

Şirket bildiride, bağlı ortaklığı bulunan Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş.‘nin Konya'da kurmayı planladığı GES için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) önlisans başvurusunda bulunduğu ifade edildi.

Başvurunun ardından EPDK'nın başvuruyu uygun görmesiyle birlikte Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin bağlı ortağı olan Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş. Konya'da kurmayı planladığı güneş enerji santrali için önlisans almayı başardı.

Şirketin önlisans almayı başarmasının ardından prosedür işlemleri için işe başlayacağı duyuruldu. Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali yatırımı ile birlikte şirketin mevcut elektrik enerji üretim kapasitesi yüzde 135 artarak 38,2 MWh'ye çıkacağı ve aynı zamanda 15 MWh elektrik enerjisi depolama kapasitesine sahip olacağı bildirildi.

Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş'nin konuyla ilgili KAP'a yapmış olduğu açıklama şöyle:

"26.12.2022 ve 31.07.2023 tarihli KAP açıklamalarımızda, Şirketimiz Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş. nin bağlı ortaklığı olan ve 10.000.000 TL ödenmiş sermayesinin %94,5 ne sahip olduğu “Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş. ‘nin Konya İli Yunak İlçesinde 22 MWm / 15 MWe gücünde Güneş Enerjisi Santrali ve bu santrale bütünleşik 15MWh kapasiteli, bataryalı depolama tesisi kurmak üzere EPDK ‘ na önlisans başvurusu yapıldığı, akabinde TEiAŞ ( Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ) ve MEDAŞ ( Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. ) ‘ dan olumlu kapasite ve bağlantı görüşleri alındığı kamuoyuna duyurulmuş idi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12122-3 Nolu kararıyla, ilgili önlisans başvurumuz uygun görülmüş olup Diyar Batarya Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları A.Ş. ‘ ne Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’ nin 16. Maddesinin ikinci fıkrası gereği; Konya İli Yunak İlçesinde, 22MWm / 15MWe kurulu güce ve 15 MWh depolama kapasitesine sahip Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali kurulmak üzere Önlisans verilmiştir.


Şirketimizin yatırım sürecine ivedilikle geçebilmesi için gerekli prosedürleri tamamlamak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bahsi geçen Depolamalı Güneş Enerjisi Santrali yatırımı ile Şirketimizin mevcut elektrik enerjisi üretim kapasitesi %135 artarak 38,2 MWh ye çıkacak ve bununla birlikte 15 MWh elektrik enerjisi depolama kapasitesine sahip olacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.