Yeni Pazara Yeni Halka Arzlar Geliyor

Boğaziçi Zirvesi'nde konuşan SPK Başkanı Gönül, finansmana ihtiyacı olan küçük girişimlerin, Girişim Sermayesi Pazarında "nitelikli yatırımcıya pay satışı" yoluyla kaynak sağlayabileceğini açıkladı.

Yeni Pazara Yeni Halka Arzlar Geliyor

Boğaziçi Zirvesi’nde “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” konulu bir oturuma katılan Semaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, izinsiz sermaye piyasası işlemlerinin yaygınlaştığına dikkat çekti.

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, yatırımcılara çok yüksek getiri vaat eden, sosyal medya ve telefon aracılığıyla yürütülen bu işlemleri önlemeye çalıştıklarını söyleyerek yatırımcıların bu tür işlemlere karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Girişim Sermayesi Pazarı'nda Nitelikli Yatırımcıya Pay Satışı Yapılacak

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Boğaziçi Zirvesi’nde Girişim Sermayesi Pazarı (GSP) hakkında bilgi verdi. Borsada işlem görmeye uygun olmayan ancak büyük potansiyeli olan iş fikirlerinin nitelikli yatırımcılara pay satarak finansman sağlayabileceğini söyleyen SPK Başkanı, bu pazarda ilk halka arzların yakında yapılacağını duyurdu.

Gönül, ayrıca Elektronik Başvuru Sistemi’nin ilk etabının tamamlandığını ve yılbaşından sonra tam olarak devreye gireceğini belirterek, bu sistemle süreçlerin daha hızlı ve şeffaf olacağını vurguladı.

Gayrimenkul Proje Fonu Hakkında Müjde Verildi

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Boğaziçi Zirvesi’nde gayrimenkul alanındaki ürün ve projelerden bahsetti. Gönül, Gayrimenkul Proje Fonu hakkında da bilgi verdi.

Bu fonların kendi arsaları veya başkalarının arsaları üzerinde proje yapabileceğini söyleyen SPK Başkanı Gönül, bu fonların portföylerine sadece proje amaçlı arsa, gayrimenkul, nakit ve bazı sermaye piyasası araçlarını alabileceğini belirtti ve Gayrimenkul Sertifikaları’nın kentsel dönüşüm ve afet yönetimine kaynak sağlayacağını ve yatırımcılara fırsat sunacağını ifade etti.

Gönül, ayrıca ‘Yeni Nesil Gayrimenkul Sertifikası’ adlı bir enstrüman geliştirdiklerini ve bu enstrümanın ihtiyaçlara daha iyi cevap vereceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.