Yabancıların Borsa İstanbul'da En Çok Tercih Ettiği Hisseler

Yabancı yatırımcıların Borsada en çok işlem yaptığı hisselerin güncel verilerini sizler için derledik.

Yabancıların Borsa İstanbul'da En Çok Tercih Ettiği Hisseler

Yabancıların gün bazlı Borsa İstanbul'da en çok işlem yaptığı hisseleri sizler için derledik. İş Yatırım'ın güncel olarak yayınladığı verilere göre yabancı yatırımcıların en çok alım ve satış işlemlerini yaptığı hisseler şöyle...

Yabancıların En Çok Alım Yaptığı Hisseler

Borsa İstanbul'da işlem gören hisseler arasında yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği hisse "#AHGAZ" işlem koduyla Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş. oldu. Yabancıların en çok tercih ettiği hisseler sıralamasında ise ikinci sırada yer alan "#DOCO" koduyla DO & CO AG firması oldu.

Yabancıların en çok alım yaptığı ilk beş hisse şöyle:

  • #AHGAZ: 4.8 bps
  • #DOCO: 2.85 bps
  • #DOFER: 2.24 bps
  • #ULUFA: 1.68 bps
  • #MEKAG: 1.56 bps

Güncel olarak Borsada yabancı yatırımcılar tarafından en çok alım gerçekleştirilen hisse AHGAZ, Türkiye’nin doğal gaz dağıtım sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir.

Şirket, 2004 yılında Enerji Yatırım Holding A.Ş. olarak kurulmuş ve 2022 yılında Ahlatcı Holding A.Ş. tarafından satın alınarak mevcut adını almıştır.

AHGAZ, doğal gaz toptan ve perakende dağıtımı ve satışını yapmakta, bağlı ortaklıkları aracılığıyla gaz şebekesi altyapısına yatırım yapmakta ve faaliyet yetkisine sahip olduğu şehirlerdeki abonelere gaz dağıtım hizmeti sağlamaktadır.

Ahlatcı Doğal Gaz, yenilenebilir enerji kaynaklarına da ilgi duymakta ve sürdürülebilirlik çalışmaları yürütmektedir.

Yabancıların En Çok Satış Yaptığı Hisseler

İş Yatırım'ın güncel olarak yayınladığı verilere göre yabancıların Borsa İstanbul'da en çok satış yaptığı hisseler arasında ilk sırada "#SANFM" koduyla Sanifoam Sünger Sanayi ve Ticaret A.Ş. yerini aldı. En çok satış yapılan hisselerin yer aldığı listede ikinci olan ise "#BVSAN" koduyla Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

Yabancı yatırımcıların en çok satış yaptığı ilk beş hisse şöyle:

  • #SANFM: -1.81 bps
  • #BVSAN: -1.63 bps
  • #BORLS: -1.49 bps
  • #OBASE: -1.24 bps
  • #SMART: -1.12 bps

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler arasında yabancıların en çok satış yaptığı hisseler arasında ilk sırada olan SANFM, sünger ve lif malzemeleri üreten, işleyen ve satan bir şirkettir. Şirket, 1990 yılında İstanbul’da kurulmuş ve ilk yıllarda ortopedik yatak ihracatı yapmıştır.

Daha sonra teknolojik alt yapısını geliştiren şirket, otomotiv, beyaz eşya, endüstriyel yalıtım ve temizlik sektörlerinde lider konuma gelmiştir.

Sanifoam Sünger, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ve Almanya’da üretim ve lojistik tesisleri bulunmaktadır. SANFM, ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına da ilgi duymakta ve sürdürülebilirlik çalışmaları yürütmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.