Üç Hisseye Açığa Satış Ve Kredili İşlem Yasağı Getirildi

SPK’nın kararı doğrultusunda VBTS devreye girdi ve 3 hissenin payları 8 Eylül 2023 seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işleme kapandı. Borsa İstanbul bu durumu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu.

Üç Hisseye Açığa Satış Ve Kredili İşlem Yasağı Getirildi

VBTS’nin SPK’nın kararıyla devreye girmesiyle birlikte 3 hissenin payları açığa satışa ve kredili işleme 1 ay süreyle kapatıldı. Bu karar Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda ilan edildi.

Hakkında tedbir kararı alınan hisseler ise şu şekilde: Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU), Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT), Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK).

Paylarında açığa satış ve kredili işlem yasağına tabi tutulan hisseler hakkında yapılan KAP açıklaması ise şöyle yapıldı:

KAP Açıklaması

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ERSU.E, KRONT.E ve USAK.E payları 09/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU) Faaliyeti Nedir?

Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU), Türkiye'nin önde gelen meyve suyu üreticilerinden biridir. Şirket, 1969 yılında kurulmuş olup, meyve suyu konsantreleri, meyve püreleri, salçalar ve diğer meyve ürünleri üretmekte ve pazarlamaktadır. Şirketin Ereğli ve Niğde'de iki adet modern tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde yılda 200 bin ton meyve ve sebze işlenmekte, 50 milyon litre meyve suyu üretilmekte ve 150 bin adet plastik varil ambalaj yapılmaktadır. Şirket, ürünlerini yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satmaktadır. Şirketin ihracat yaptığı ülkeler arasında Kanada, Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Yunanistan, Estonya, İsrail, Katar, Güney Kore, Çin, Japonya, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda ve Endonezya bulunmaktadır. Şirket ayrıca meyve suyu teknolojisi, makine ve ekipmanları ile know-how ihracatı da yapmaktadır. Şirketin vizyonu; yüksek kalitede ürünler sunarak müşteri memnuniyetini sağlamak, Türk çiftçisi ve tarımını desteklemek, yenilikçi ve öncü olmak ve insana ve doğaya saygı göstermek şeklindedir.

Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT) Faaliyeti Nedir?

Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT), telekomünikasyon ve siber güvenlik alanlarında yazılım çözümleri sunan bir şirkettir. Şirket, 2005 yılında kurulmuş olup, 2011 yılında halka arz edilmiştir. Şirketin sunduğu çözümler arasında, erişim ağı yönetimi, IP hizmetleri yönetimi, ağ performans izleme, ağ ve servis kalite ölçümü, ayrıcalıklı erişim yönetimi ve gerçek zamanlı veri işleme bulunmaktadır. Şirket, başta telekomünikasyon olmak üzere, finans, enerji ve sağlık sektörlerinde yer alan kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir. Şirketin vizyonu; yüksek teknoloji ürünleriyle müşterilerinin operasyonel verimlilik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak, yenilikçi ve öncü olmak ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek şeklindedir.

Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK) Faaliyeti Nedir?

Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK), inşaat sanayisi için duvar ve yer seramikleri ve karolar, sırlı porselen karolar, dekoratif bordürler ve paneller üretim, satış ve dağıtımı ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirkettir. Şirket, çok ortaklı bir şirket olarak 1972 yılında kurulmuş olup, 2004 yılında Tanışlar Grup bünyesine katılmıştır. Şirketin Uşak’ta iki adet modern tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde yılda 20 milyon metrekare seramik üretimi yapılmaktadır. Şirket, ürünlerini yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satmaktadır. Şirketin ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Moldova, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Irak, İran, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, İsrail, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunmaktadır. Şirketin vizyonu; kaliteli ve estetik ürünler sunarak müşteri memnuniyetini sağlamak, Türk seramik sektörünün öncüsü olmak ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek şeklindedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.