Üç Hissenin Tedbirleri Kalktı

Borsa İstanbul tarafından tedbir uygulanan üç hissenin kısıtlamaları 17 Ekim 2023 tarihinde seans bitiminde sona erdi. Bu hisseler artık normal şekilde işlem görebilecek.

Üç Hissenin Tedbirleri Kalktı

Üç hissenin kısıtlamaları 17 Ekim 2023’te seans sonunda kalktığı için, 18 Ekim 2023’te seansın açılmasıyla birlikte normal işlem görmeye devam edecekler. Bu hisseler, tedbir kararından önceki koşullara geri dönecek. İşte tedbiri kalkan o hisseler:

GÜR-SEL Turizm Taşımacılık ve Servis Ticaret A.Ş. (GRSEL)

Gürsel Turizm Taşımacılık ve Servis Ticaret A.Ş. (GRSEL) hisseleri için uygulanan kısıtlamalar, 17 Ekim Salı günü sona erdi.

Bu kısıtlamalar, açığa satış yasağı, kredili işlem yasağı, brüt takas, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin sınırlandırılması, emir iptali, miktar azaltımı ve fiyatı kötüleştirme yasağı gibi tedbirleri içeriyordu. Ayrıca GRSEL hisselerinde veri yayınının emir toplama seansında engellenmesi de bir başka kısıtlama olarak belirtiliyordu.

grsel-tedbir.png

GRSEL Nedir?

Gürsel Turizm, 1993 yılından beri uluslararası ulaşım operatörü olarak faaliyet gösteren bir firmadır. Türkiye’de her gün 7.500 araçla 200.000 personel ve 40.000 öğrenciyi taşıyan nitelikli ve tecrübeli sürücü kadrosuna sahiptir. Ayrıca Amman’da Gürsel Autobus adıyla şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma hizmetleri sunmaktadır.

Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM)

OSTIM hisseleri için Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) tarafından getirilen tedbirler 17 Ekim tarihinde seans sonunda kalktı. Şirket hisselerinde uygulanan açığa satış yasağı ve kredili işlem yasağı önlemleri, 18 Ekim seans başlangıcından itibaren iptal edilecek.

ostim-tedbir.png

OSTIM Nedir?

Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM), endüstriyel inşaat projelerine yatırım yapan Türkiye merkezli bir şirkettir. 1967 yılında OSTİM Kooperatifi tarafından kurulmuş ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ve üstyapı yatırımlarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca üyelerine dağıtılması gereken gayrimenkullerden artanları aktife alarak OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş.'ni oluşturmuştur. Şirket, bölgenin rekabet gücünü yükseltmek için elektrik santrali, yazılım ve donanım sistemleri, OSTİM Teknopark gibi projelere imza atmıştır.

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TMSN)

BİST, TMSN hisselerine getirdiği iki tedbiri 17 Ekim Salı günü sonlandırdı. Tümosan hisselerinde açığa satış yasağı ve kredili işlem yasağı uygulanan tedbirler, 18 Ekim’den itibaren iptal edilecek.

tmsn-tedbir.png

TMSN Nedir?

Tümosan Motor ve Traktör, 1975 yılında Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olarak kurulmuş bir şirkettir. Şirket, traktör, motor ve forklift gibi ürünler üretmektedir. 2004 yılında Albayrak Holding tarafından özelleştirilerek satın alınmıştır. Tümosan, Türk Traktör ve Otoyol gibi markalar altında dizel motor ve traktör imalatı yapmaktadır.

Hisse Tedbir Kararı Ne Demek?

Borsada hisse senetleri ile ilgili alınan önlemlere hisse tedbir kararı denir. Bu önlemler, yatırımcıların hisse senedi portföylerini yönetmek, riskleri azaltmak veya olumsuz piyasa koşullarına karşı korunmak için aldıkları kararlardır. Borsa İstanbul (BİST), hisse senetlerinde aşırı volatilitenin yarattığı riskli durumlardan yatırımcıları korumak için Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) adında bir sistem uygulamaktadır.

Bu sistem, hisse senetlerinin fiyat hareketlerini takip ederek belirli kriterlere göre tedbir kararları alır. Bu tedbirler, hisse senetlerinin işlem gördüğü piyasanın düzenli ve adil olmasını sağlamak için uygulanır. BİST tarafından alınan tedbir kararları, belirli bir süre için geçerlidir ve şartların değişmesi durumunda kaldırılabilir. Tedbir kararı kaldırıldığında, hisse senedi normal işlem koşullarına döner.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.