Tedbir Getirilen Hisseler Hangileri? Bu Haftaya Tedbir İle Başlayacak O Hisseler

Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), haftanın son işlem günü olan 13 Ekim Cuma günü tam 4 hisseye tedbir kararını açıkladı. Tedbir kararı verilen hisseleri sizler için derledik.

Tedbir Getirilen Hisseler Hangileri? Bu Haftaya Tedbir İle Başlayacak O Hisseler

Borsa İstanbul, dört hissenin fiyatlarında aşırı dalgalanma tespit etti ve bunlara bazı kısıtlamalar getirdi.

BİST’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı duyuruya göre, bu hisseler Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamına alındı. Bu sistem, hisse senedi fiyatlarında normalden fazla oynaklık olması durumunda devreye giriyor. Buna göre, Altınyağ Madencilik (#ALMAD.E), Ensari Deri (#ENSRI.E) ve Özak GYO (#OZKGY.E) payları 16 Ekim 2023’ten (seans başlangıcı) 15 Kasım 2023’e kadar (seans bitimi) açığa satış ve kredili işlem yapılamayacak. Bu tedbirler, piyasada spekülatif hareketleri önlemek ve yatırımcıları korumak amacıyla alınıyor.

BSOKE Paylarına Brüt Takas Kararı

Borsa İstanbul, Batısöke Çimento (#BSOKE.E) hisselerinde yeni bir tedbir aldı ve bu hisselerde brüt takas uygulaması başlattı.

BİST’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamaya göre, bu uygulama 16 Ekim 2023’ten (seansın açılışı) 15 Kasım 2023’e kadar (seansın kapanışı) sürecek. Brüt takas uygulaması, hisse senedi alım satımında netleştirme işleminin yapılmaması anlamına geliyor. Yani, yatırımcılar aldıkları hisseleri aynı gün satamayacaklar ve sattıkları hisselerin bedelini aynı gün alamayacaklar. Bu tedbir, hisse senedi fiyatlarında aşırı dalgalanmaya neden olan işlemleri engellemek için alınıyor. Ayrıca, Batısöke Çimento (#BSOKE.E) hisselerinde daha önce uygulanan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamındaki tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı) brüt takas uygulamasının devam ettiği sürece geçerli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.