Sağlık Firmasından GES Açıklaması Yapıldı

Gen İlaç, güneş enerji santrali projesi hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklamalarda bulundu.

Sağlık Firmasından GES Açıklaması Yapıldı

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL), Yozgat ilinin Çekerek ilçesine kurmayı planladığı güneş enerji santrali (GES) süreci hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildiride bulundu.

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri, Yozgat Çekerek’te sahip olduğu arazi üzerinde "Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi" projesi için gerekli izinleri aldığını ve Kolay Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile anlaşma imzaladığını duyurdu.

Şirket, 30.10.2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün “ÇED gerekli değildir” kararı verdiğini bildirmişti.

İlaç şirketi, bugün KAP’ta yaptığı yeni açıklamada, 12.05.2019 tarih ve 30772 sayılı Resmi Gazete‘ de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında, Çamlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’ne "Lisanssız Üretim Güneş Enerjisi Santrali" başvurusunun kabul edildiğini ve bağlantı anlaşmasına çağrı mektubunun kendilerine ulaştığını belirtti.

Gen İlaç, güneş enerjisi santrali yatırımı için Kolay Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile anlaşma imzaladığını ve projenin faaliyete geçmesi için 4.000.000,00 – 4.100.000,00 dolar seviyesinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Şirket, bu proje kapsamında 4,84 MW kurulu güç kapasitesinde güneş enerjisi santralinin kurulumunu gerçekleştireceğini ve bu projeyle birlikte şirketin sahip olacağı güneş enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücünün 13 MW üzerine çıkacağını duyurdu.

GENIL, projeye ve sürece ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmeleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşacağını bildirdi.

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, açıklamasının İngilizce çevirisinin de ekte yer aldığını ve metinler arasında herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama metninin esas kabul edileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.