Proje Finansmanı İçin 7,5 Milyar Dolarlık Dev Destek

Avrupa Yatırım Bankası, deprem sonrası kentlerin yeniden inşası için Türkiye'ye 400 milyon avro hibe verdi.

Proje Finansmanı İçin 7,5 Milyar Dolarlık Dev Destek

Bakan Şimşek, proje finansmanı için dış kaynak bulduklarını söyledi.

Türkiye’nin proje finansmanı ihtiyacını karşılamak için dış kaynak arayışında olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl bu amaçla 7,5 milyar dolarlık kaynak sağladıklarını açıkladı.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin proje finansmanı konusunda başarılı bir performans sergilediğini ifade etti.

Depremzedelere 400 Milyon Avroluk Hibe

Deprem sonrası kentlerin yeniden yapılmasına yönelik bir proje için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 400 milyon avro kredi alındığını duyuran Şimşek, bu paranın İLBANK’a hibe olarak verileceğini söyledi.

Şimşek, depremde zarar gören bölgeye yardım etmek ve kentleri daha güvenli hale getirmek için bu yıl milli gelirin yüzde 3’ü kadar harcama yapacaklarını belirtti ve depremin yarattığı sorunları çözmek ve kentleri daha yaşanabilir kılmak için bu projenin önemli olduğunu vurguladı.

Dış Finansman Kaynakları 7,5 Milyar Dolara Çıkarıldı

Bakan Şimşek, deprem sonrası kentlerin yeniden inşası için Avrupa Yatırım Bankası’yla (AYB) 400 milyon avro kredi anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Şimşek, bu kredinin İLBANK’a bağış olarak aktarılacağını ve depremde hasar gören bölgelerin iyileştirilmesine harcanacağını ifade ederken, AYB’den son olarak 2018 yılında proje kredisi aldıklarını ve bu yıl kasım ayına kadar dış finansman kaynaklarını 7,5 milyar dolara çıkardıklarını kaydetti.

Şimşek, AYB’nin Türkiye’ye verdiği desteği takdirle karşıladıklarını ve Avrupa Birliği’ne Türkiye ile dayanışma gösterdiği için teşekkürlerini iletti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.