Penguen Gıda, GES Projesi Hakkında Açıklama Yaptı

Penguen Gıda Sanayi A.Ş. (PENGD), yürütmekte olduğu güneş enerjisi santralinin gelişmeleri hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildiride bulundu.

Penguen Gıda, GES Projesi Hakkında Açıklama Yaptı

Penguen Gıda Sanayi A.Ş. (PENGD), Türkiye’nin önde gelen gıda üretim şirketlerinden biridir.

Şirket, sebze ve meyve konserveleri, domates ve biber salçaları, reçeller, turşular, hazır yemekler, dondurulmuş meyve sebzeler, meyve preparatları ve kurutulmuş meyve şekerleri üretmektedir. Penguen Gıda, 1989 yılında Bursa’da kurulmuş olup, BİST’te PENGD koduyla işlem görmektedir.

Gıda şirketi, 13 Eylül 2023 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında, yeni bir üretim tesisi kurmak için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecine başladığını duyurmuştu.

PENGD, bugün yaptığı yeni bir açıklamada, ÇED dosyasını T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na e-ÇED portalı üzerinden ilettiğini bildirdi.

Şirket, ÇED görüşünün alınmasının ardından projenin detaylarını ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

Penguen Gıda’nın yeni üretim tesisi projesi, şirketin büyüme stratejisinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Penguen Gıda, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak çevreye duyarlı bir üretim yapmayı hedeflemektedir.

Şirketin yeni tesisinin nerede kurulacağı ve ne kadar kapasiteye sahip olacağı ise henüz açıklanmamıştır.

PENGD'nin KAP'a yapmış olduğu açıklamanın detayları şöyle:

"13.09.2023 tarihli özel durum açıklamasına ilişkin olarak, ÇED görüşü alınmak üzere dosyamız, 30.10.2023 tarihinde (bugün) T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ‘nün e-ÇED portalına yüklenmiştir.

Gelişmeler tam ve zamanında kamuoyu ile paylaşılacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.