Mehmet Şimşek'ten Dezenflasyon Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK'in açıkladığı Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamlarından sonra dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş süreci yaşandığını vurguladı.

Mehmet Şimşek'ten Dezenflasyon Açıklaması Geldi

Temmuz ayında açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten dezenflasyon mesajı geldi. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, enflasyonun düşüş trendine girdiğini ve dezenflasyon sürecinin sürdürülebilir olduğunu belirtti.

Şimşek’in Twitter’daki açıklaması ise şu şekilde:

"Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz. Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak.

Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz. Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir."

mehmet-simsekten-dezenflasyon-aciklamasi.png

Dezenflasyon Nedir?

Dezenflasyon, ekonomide fiyat artış hızının yani enflasyon oranının zaman içinde azalması anlamına gelir. Dezenflasyon, yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında yaşanan düşen enflasyon sürecini ifade eder. Dezenflasyon, fiyat artış hızının belirli sebeplerden ötürü azalmasını ifade eder. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir ekonomi programıdır. Fiyat artışının azalması vatandaşın alım gücünü olumlu etkileyeceği için gelirlerin enflasyon nedeniyle erimesine mâni olunur. Dezenflasyonun etkileri arasında, ekonomik istikrar, reel gelir artışı, faiz oranlarının düşmesi, yatırım ve tasarrufun artması sayılabilir. Dezenflasyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, para politikası, maliye politikası ve yapısal reformlar gibi araçların uyumlu bir şekilde kullanılması gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.