Halka Arzlardan 107 Milyar TL'lik Kaynak Elde Edildi!

BİST Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Boğaziçi Zirvesi'nde konuştu. Halka arzlar, borçlanma araçları, finansal okuryazarlık konularına değinen Ergun, yatırımcıları bilgilendirdi.

Halka Arzlardan 107 Milyar TL'lik Kaynak Elde Edildi!

BİST Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Boğaziçi Zirvesi’nde “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” konulu bir oturuma katıldı.

Ergun, sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine katkılarını anlattı. Ergun, son 3 yılda Türkiye’nin yaşadığı olumlu gelişmelerin Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcını işaret ettiğini belirtti.

139 Toplam 107 Milyar TL'lik Kaynak Elde Etti

BİST Genel Müdürü Korkmaz Ergun, sermaye piyasalarının reel sektöre sağladığı finansman kaynaklarını anlattı.

Korkmaz Ergun, son 3 yılda halka arz edilen 139 şirketin 107 milyar TL’lik kaynak elde ettiğini ve bu kaynakla yatırım ve ihracatlarını TL cinsinden finanse ettiklerini söylerken, bu sayede şirketlerin kur ve faiz risklerini daha iyi yönetebildiklerini ve sürdürülebilir bir büyüme sağladıklarını ifade etti.

Ergun, ayrıca son 3 yılda borçlanma araçları piyasasından 1 trilyon TL’nin üzerinde kaynak aktarıldığını ve bu yılın rakamının 400 milyar TL olduğunu belirtti.

Her 10 Kişiden 1'i Borsa Yatırımcısı Oldu

Borsa yatırımcı sayısının artışını değerlendiren BİST Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Borsa yatırımcı sayısının 8 milyona ulaştığını ve bu sayının Türkiye nüfusunun onda birine denk geldiğini söyledi.

Bu durumun sevindirici olduğunu ancak aynı zamanda finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması gerektiğini de vurgulayan Ergun, 8 milyon yatırımcının finansal bilgi ve becerilerini geliştirmek için daha çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Finansal Okuryazarlık Çalışmaları Yapılacak

BİST Genel Müdürü Korkmaz Ergun, sermaye piyasalarının gelişimini ve yatırımcılara tavsiyelerini paylaştı.

Yatırımcıların uzun vadeli ve ortaklık kültürü ile yatırım yapmaları gerektiğini vurgulayan Korkmaz Ergun, bu yıl 7 milyar TL’lik halka arz gerçekleştiğini ve son 3 yılda sermaye piyasalarının büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ergun, Cumhuriyet’in 100. yılında ve Türkiye Yüzyılı vizyonunda sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti ve genç yatırımcıların Borsa’ya ilgisinden memnun olduğunu ancak sosyal medyaya değil, KAP’a bakarak yatırım yapmaları gerektiğini belirtti.

BİST Genel Müdürü, finansal okuryazarlık konusunda daha çok çalışılması gerektiğini ve SPK ve BİST olarak bu alanda önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.