Enerji Projesi İçin 249 Milyon TL'lik Dev Teşvik

Kocaer Çelik, jeotermal santral için başvurduğu milyon liralık teşvik belgesinin onaylandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) duyurdu.

Enerji Projesi İçin 249 Milyon TL'lik Dev Teşvik

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER), yüzde 99 oranında ortağı olan Kocaer Enerji'nin projesi için teşvik kararının onaylandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Kocaer Çelik'in yüzde 99 oranında ortaklığına sahip olan Kocaer Enerji, 25 Mayıs tarihinde KAP'a yapmış olduğu açıklamada Aydın'ın Kuyucak ilçesinde ruhsat sahibi oldukları Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su J-443 sahada birinci faz kapsamında 24 MW’lık jeotermal santral yatırım için fizibilite çalışmalarına başlama kararını ifade etmişti.

Yapılacak olan çalışma için Kocaer Enerji, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 249.043.824 TL tutarında Kocaer 1 Jeotermal Enerji Santrali Kuyuları için kullanılacak yatırım teşvik başvurusunun kabul edildiğini açıkladı.

Ayrıca Kocaer Enerji'ye verilen bu yatırım teşviği kapsamında gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası gibi destek durumlarından da faydalanacağı belirtildi.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER) tarafından yapılan KAP açıklaması şöyle:

"Şirketimizin %99 iştiraki olan Kocaer Enerji'ye ait Aydın-Kuyucak İlçesinde aldığımız Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su J-443 ruhsat sahamızda birinci faz olarak 24 MW'lık jeotermal santral yatırımı için fizibilite çalışmalarına başlama kararı aldığımızı 25.05.2023 tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bu yatırımımız kapsamında, Kocaer 1 Jeotermal Enerji Santrali Kuyuları için 11.09.2023 tarihinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yaptığımız 559319 belge numaralı 249.043.824 TL. tutarlı yatırım teşvik belgesi onaylanmıştır. Yatırım teşviki kapsamında gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası destek unsurlarından yararlanılacaktır.

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız."

KCAER Faaliyeti Nedir?

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER), demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. Yapısal çelik profil, şekilli çelik profil ve katma değerli profil imalatı yapmaktadır. Ayrıca güneş enerjisi, maden ve tünel, gemi inşa, tarım, ulaşım ve savunma sanayi gibi farklı sektörlere de hizmet vermektedir.

Şirketin yıllık 800 bin ton üretim kapasitesi, 15 milyon kWh yenilenebilir enerji üretimi, 900’den fazla çalışanı ve 140 ülkeye ihracatı bulunmaktadır.

Şirketin %99 iştiraki olan Kocaer Enerji, Aydın-Kuyucak’ta jeotermal kaynaklar üzerinde 24 MW’lık santral yatırımı için fizibilite çalışmalarına başlamıştır. KCAER, Borsa İstanbul’da işlem gören bir halka açık şirkettir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.