Dev Şirket Halka Arz Sonrası Yatırımlarına Başlıyor

Meka Beton, halka arz sürecinin ardından yatırımlarına ilişkin Kamuya Açıklama Platformu'na (KAP) bildiride bulundu.

Dev Şirket Halka Arz Sonrası Yatırımlarına Başlıyor

MEKAG, halka arz gelirleriyle yatırımlarına başlayacağını duyurdu.

Meka Beton Santralleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEKAG), 12 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirdiği halka arzdan elde ettiği gelirleri yatırımlarına aktarmaya devam ediyor. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladığı açıklamada, yatırım planında belirtilen harcama yerlerine ilişkin detayları paylaştı.

Açıklamaya göre, şirket, CNC Milling &Boring Center, CNC Vertical Lathe tezgahları, numerik kontrollü 3 adet CNC takım tezgahı, 5 ton kapasiteli 3 adet forklift, IFS Kurumsal Bilgi Sistemleri A.Ş. ile imzalanan ERP sistemi sözleşmesi, depo raf sistemi yatırımı, fabrika çatı izolasyon çalışmaları ve çevrimiçi sürekli öğrenim sistemi yatırımı olmak üzere toplamda 1.337.500 USD ve 899.560 EUR tutarında satın alım bağlantılarına dair bilgiler verdi.

Meka Beton, satın alınan ürünlerin montaj ve devreye alma işlemlerinin 2024 yılı içerisinde tamamlanmasını planladığını belirtti. Ayrıca, satın alınan ürünlerin ödemelerinin teslimat tarihindeki güncel döviz kuru üzerinden gerçekleştirileceğini ve TL olarak kaydedileceğini bildirdi.

MEKAG, halka arz gelirlerini yatırımlarına aktararak büyümesini sürdürmeyi hedeflediğini ifade etti.

Beton şirketinin yapmış olduğu KAP açıklamasının detayları şu şekilde:

"Şirketimizin ilk halka arzı neticesinde payları 12/10/2023 tarihinden bu yana işlem görmekte olup, sermaye artırımından elde edilen fonun kullanım yerlerine ilişkin yönetim kurulu raporunda belirtilen harcama yerlerine istinaden toplamda 1.337.500 USD ve 899.560 EUR tutarındaki satın alım bağlantılarına dair detaylara yatırımcılarımızın bilgi edinmesi için aşağıda yer verilmiştir.

1. CNC Milling &Boring Center, CNC Vertical Lathe tezgahları 1.305.000 USD bedelle satın alınmış ve tüm ödemesi tamamlanmıştır. Yatırıma ilişkin montaj ve devreye alma işlemlerinin Nisan 2024 tarihinde başlanması planlanmaktadır.

2. Numerik kontrollü 3 adet CNC takım tezgahına ilişkin sözleşme 400.000 EUR bedelle imzalanmış olup, ödemeler için satıcı firmanın teminat gereksinimlerini yerine getirmesi beklenmektedir. Söz konusu yatırımın Kasım 2023 tarihinden itibaren devreye alma işlemlerinin başlatılması planlanmaktadır.

3. 5 ton kapasiteli 3 adet forklift toplam 168.500 EUR bedelle sipariş edilmiştir. Ödemeler teslimatla birlikte gerçekleşecek olup, teslimatların Şubat 2024'den itibaren başlaması planlanmaktadır.

4. Şirketin faaliyetlerinin ERP sistemi içerisinde takip edilmesi ve planlanmasının sağlanması amacıyla IFS Kurumsal Bilgi Sistemleri A.Ş. ile 293.560 EUR tutarında bir sözleşme imzalanmış ve 40.926,67 EUR tutarında ilk ödemesi gerçekleştirilmiştir. Sistemin 2024 yılı ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.

5. Bu alımların yanında; Kasım 2023 döneminde devreye girecek 37.500 EUR bedelli depo raf sistemi yatırımı, 21.500 USD bedelli fabrikaların çatı izolasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş, personelin niteliğinin gelişimi ve sürekli öğrenimi desteklemek amacıyla 11.000 USD bedel ile çevrimiçi sürekli öğrenim sistemi yatırımında sözleşme aşamasına gelinmiştir.

Yukarıda belirtilmiş olan döviz tutarları, ürün teslimatının yapıldığı ya da ödemenin gerçekleştiği tarihte oluşacak güncel döviz kuru üzerinden gerçekleştirilecek ve bu şekilde oluşacak bedelleri Şirket kayıtlarına TL olarak kaydedilecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.