Borsa İstanbul'da 7 Hisse Senedi ve 5 Yatırımcı İçin Tedbir Kararı

BİST 7 farklı hisseye ve 5 farklı kişiye uygulanan yasakları KAP'ta bildirdi.

Borsa İstanbul'da 7 Hisse Senedi ve 5 Yatırımcı İçin Tedbir Kararı

Borsa İstanbul, 7 hisse senedi ve 5 yatırımcı ile ilgili olarak önleme amaçlı tedbir kararı aldığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Buna göre Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Arzum Ev Aletleri (#ARZUM.E), İhlas Ev Aletleri (#IHEVA.E) ve Obase Bilgisayar (#OBASE.E) hisseleri 10 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında açığa satışa ve kredili işleme kapalı olacak.

Ensari Deri (#ENSRI.E), İhlas Yayın Holding (#IHYAY.E), Pergamon Dış Ticaret (#PSDTC.E) ve Sönmez Filament (#SONME.E) hisseleri ise aynı tarihler arasında emir paketi tedbiri uygulanarak işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, piyasa emri, piyasadan limite emir, emir iptali, emir miktar azaltımı, emir fiyat kötüleştirme ve emir toplama bilgi yayınının sınırlandırılması anlamına geliyor.

ENSRI.E, IHYAY.E, PSDTC.E ve SONME.E hisselerinde halihazırda uygulanan açığa satış, kredili işlem ve brüt takas yasakları da emir paketi tedbirleri bitene kadar devam edecek.

5 Kişiye Ceza Verildi

Yeni Gimat GYO (#YGGYO), Doğan Holding (#DOHOL) ve Türkiye Sigorta (#TURSG) hisselerindeki işlemlerden dolayı Tolga Özkan Okay adlı yatırımcı, 10 Kasım tarihinden itibaren 1 ay boyunca açığa satış, kredili işlem, brüt takas ve internetten emir iletimi yasaklarına tabi tutulacak.

Euro Kapital Yatırım Ortaklığı (#EUKYO) ve Avrasya Petrol (#AVTUR) hisselerindeki emir ve işlemlerden dolayı Hasan Güner, Fırat Fırat, Kevser Fırat ve Aydın Koçyiğit adlı yatırımcılar, 10 Kasım tarihinden itibaren 3 ay boyunca aynı yasaklara maruz kalacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.