BMS Birleşik Metal'den GES Yatırım Açıklaması Geldi

BMS Birleşik Metal, güneş enerji santrali yatırımı hakkında Kamuyu Açıklama Platformu'na (KAP) açıklamalarda bulundu.

BMS Birleşik Metal'den GES Yatırım Açıklaması Geldi

BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BMSTL), Kırşehir'de yapılması planlanan güneş enerji santrali hakkında KAP'a bildiride bulundu.

BMS Birleşik Metal, Kırşehir’de 5,9 milyon dolarlık bir güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı yapacağını duyurdu.

Şirket, yatırımın finansmanı için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile 48 ay vadeli ve %11 kar paylı bir leasing anlaşması imzaladığını açıkladı. Şirket, ayrıca yatırımın 612 bin dolarlık kısmının özkaynaklarından nakden karşılandığını belirtti.

Yatırımın 6.243 kWp kurulu güce ve 9,9 milyon kWh yıllık üretim kapasitesine sahip olacağı ve 2024 yılının ilk çeyreği sonunda tamamlanacağı bildirildi.

BMSTL, GES yatırımı sayesinde enerji maaliyetlerinde yılda 1,1 milyon dolar tasarruf edeceğini ve elektrik tüketiminin %80’ini temiz enerji kaynaklarından sağlayacağını ifade etti.

Metal sanayi şirketinin yapmış olduğu KAP açıklaması şöyle:

"Şirketimizin Kırşehir'de yaklaşık 149.000 m² alanda yapılması planlanan 5,9 Mio USD büyüklüğündeki GES yatırımının finansmanına ilişkin özkaynaklarımızdan peşin (nakden) karşılanan 612.484 USD'lik kısma ek, yatırımın geri kalan kısmının finansmanı için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile 6 ayı geri ödemesiz %11 yıllık kar payı oranı ve eşit taksitlere bölünmüş 48 ay vade ile leasing anlaşması yapılmıştır.

Yerleşim ve simülasyon çalışmalarında 6.243 kWp kurulu gücün konuşlandırılması, tesisin beklenen yıllık üretiminin 9.948.000 kWh olması ve GES santralinin 2024 yılı ilk çeyreği sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Santral kurulumu ile üretim maaliyetlerimizin en önemli kalemlerinden enerji maaliyetlerinde yılda yaklaşık 1,1 mio USD tasarruf ederek, elektrik tüketimimizin %80'ini temiz enerji kaynaklarından sağlamayı amaçlamaktayız.

Yatırımımıza ilişkin yeni gelişmeler oldukça kamu ile paylaşılacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.