Aksa Enerji, Özbekistan'da Yeni Bir Doğal Gaz Santrali İnşa Edecek

Aksa Enerji, Özbekistan'da doğal gaz kombine çevrim santrali kuracağını açıkladı.

Aksa Enerji, Özbekistan'da Yeni Bir Doğal Gaz Santrali İnşa Edecek

Aksa Enerji, Özbekistan’da 430 MW’lık santral kuracak.

Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN), Özbekistan’da yeni bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurmak için anlaşma imzaladığını açıkladı.

Şirket, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU ile Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir santral kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Aksa Enerji, kap açıklamasında, bu anlaşma ile Özbekistan’daki kurulu gücünü 1.170 MW seviyesine taşıyacağını belirtti. Şirket, Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 MW kurulu güçle 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Şirket, santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgazın Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edileceğini, üretilecek elektrik satış fiyatının ise 25 yıllık ABD Doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlendiğini açıkladı.

Şirket, santralin inşaatına gerekli yer tahsislerinden sonra başlanacağını ve 12 ay içinde tamamlanarak devreye alınacağını hedeflediğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.